Aktuality

Jak je to s cyklostezkou do Vrahovic?

Když už dnes máme k dispozici všechny důležité informace o cyklostezce do Vrahovic, ukazuje se že situace vypadá poněkud jinak, než se nám snažilo namluvit vedení města a proradniční plátek Prostějovský večerník. Město to prezentovalo tak, že nemůže vybudovat cyklostezku, protože v tom brání zlý Dopravní inspektorát a nepřející poručík Vafek. Skutečnost je taková, že město přišlo s projektem, který byl podle analýzy Dopravního inspektorátu nebezpečný a mohl ohrožovat lidské životy. Město tomuto posudku nevěřilo, a tak si nechalo zpracovat dva nezávislé audity. Oba posudky tvrdí totéž: městem navrhovaná cyklostezka je z hlediska dopravy nebezpečná. Namísto toho, aby město projekt přepracovalo, stále na něm trvá, a když někoho zajímá, proč cyklostezka nestojí, tak za to prý nemůže město jako investor, ale může za to Vafek, protože je prostě zlý a cyklostezce nepřeje!

| Martin Hájek

Dokumenty k cyklostezce do Vrahovic


Milion pro Vrahovice?

Na setkání představitelů města s občany byl oznámen nový plán. Osadní výbory prý dostanou každý rok milion korun, které budou moci rozdělit podle svého uvážení ve svých čtvrtích. Jedná se o změnu k lepšímu? Domnívám se, že se tím nic nezmění a jedná se pouze o kosmetickou úpravu, která občanům okrajových čtvrtí nic nepřinese. Pokusím se vysvětlit proč.

 

Osadní výbory nejsou nikým voleny. Občané Vrahovic nemají možnost rozhodnout o tom, kdo je bude v osadním výboru zastupovat. O tom rozhodují městští zastupitelé na návrh rady. Většina Vrahovčáků ani nezná členy osadního výboru, až na výjimky se jedná o lidi, kteří jsou veřejnosti naprosto neznámí. O tom, kdy se osadní výbor schází, se nedozvíme. Osadní výbor nemá ani žádné webové stránky, na internetu se nedají dohledat ani zápisy z jednání. Tento nelegitimní a nereprezentativní orgán má rozhodovat o investicích do Vrahovic? Na základě čeho bude rozhodovat? Komu se bude zodpovídat?

 

Částka 1 milion Kč je navíc směšná. Jak už jsem uváděl dříve, samostatné Vrahovice by hospodařily ročně s příjmem 33 milionů korun. Pokud jsou Vrahovice součástí města a město hospodaří i s vrahovickými penězi, měla by většina těchto peněz končit ve Vrahovicích a jejich obyvatelé by si měli určit, na co by peníze měly přednostně jít. Kolik jich k nám skutečně přitéká? Kolik město do této čtvrti investuje? Je potřeba říct, že je tomu více než v předchozích letech. Ale je to dostačující? Vrahovice bývaly druhou největší obcí na okrese. I v současnosti jsou jednou z největších čtvrtí Prostějova a město na ně ze státního rozpočtu dostává nemalé peníze.

 

Je toto skutečně plán, který by měl Vrahovice uspokojit? Namísto toho, aby si Vrahovice mohli sami volit své zástupce a sami rozhodovat o svých penězích, bude parta lidí dosazených městem rozhodovat o relativně drobné částce z městského rozpočtu a lidé z Vrahovic budou muset se žádostí k ní a budou tím dodávat tomuto orgánu legitimitu. Necháme si to líbit?

| Martin Hájek
Předchozí 1 2 3 4 5 6 7 8 10 18 27 35 Další


Menu
RSS
Facebook Vrahovice!
Twitter
Facebook like