Příroda a civilizace

Příroda a civilizace

Komentáře   Přidat komentář

Přidat komentář

Opište:* Captcha   ⇒
Fotografie, na kterou se nyní díváte, se snaží znepokojovat či provokovat pozorovatele, neboť záměrně porušuje zažité konvence fotografie. Při zběžném pohledu ukazuje ostrý kontrast mezi přírodou a civilizací, při detailnějším nahlédnutí však vidíme, že hranice mezi těmito dvěma světy nejsou tak ostré a dochází k jejich prolínání (např.: komín za stromem) či jakémusi střetu, souboji. Pro lepší pochopení je také důležité si všímat všech detailů - třeba auta za boudou, které jakoby se zde skrývalo a čekalo na svou příležitost. U někoho může celková kompozice fotografie vyvolávat dokonce i pocit existenciální úzkosti.
Fotka je kompozičně nevyvážená, nemá žádné ohnisko, ba co více geometrické linie se naprosto chaoticky sbíhají a rozcházejí pod různými úhly, což vede k tomu, že fotografie nepůsobí uceleně a náhodnému pozorovatli se může zdát, že se jedná o koláž. Fotografie slouží jako naléhavá obžaloba moderní české materialisticko-konzumní společnosti zaměřené primárně na hromadění hmotných statků a nezamýšlí se nad duchovním aspektem věcí. Dnešní člověk by neměl zapomínat na souvislosti a měl by usilovat o to, aby krajina ve své komplexnosti působila harmonickým a vyváženým dojmem.
Můj výklad může sloužit pouze jako jeden z mnoha možných způsobů interpretace, přičemž budu rád za případné konfrontace s odlišnými intelektuálními náhledy.
;-) :-D
Lukáš Hájek [lukas.haj@centrum.cz] ID: 81

Menu
Slideshow
Potok Rekonstrukce ulice Čs. armádního sboru
Informace
Album:
Ostatní
Autor:
Lukáš Hájek
Vytvořeno:
18. 08. 2009
Přidáno:
04. 08. 2011