Aktuality

Mapa VrahovicVyzkoušejte si naši novou interaktivní mapu Vrahovic, ve které jsou vyznačena nejdůležitější místa, památky a obchody.

Na hlavní stránce vpravo nyní můžete vidět nejen předpověď počasí, nejnovější komentáře návštěvníků našich stránek a příspěvky z Twitteru, ale nově i příspěvky z Facebookové skupiny Vrahovice!

Další novinkou je vyhledávání, které naleznete vpravo nahoře. Pomocí něj na našich stránkách rychle naleznete to, co potřebujete.

Zavedli jsme také opatření pro omezení nesouvisejících komentářů v diskuzích.

 

| Lukáš Hájek   Pokračovat

Zemřel prof. Jan Lužný, odborník na zahradnictví

29. ledna zemřel ve věku 86 let Jan Lužný. O jeho životě, přínosu vědě a vztahu k Čechůvkám si můžete můžete přečíst v nekrologu od Hany Bartkové v aktuálním čísle Radničních novin na str. 28.

V článku Petra Salaše, který vyšel k jeho pětaosmdesátým narozeninám najdete jeho životopis, zaměřený především na jeho profesní kariéru. O jeho účasti na vysazování lípy v Čechůvkách v r. 2009 se můžete dočíst v reportáži Pavla D. F. Hrubého na webu Střípky z Prostějova.

| Martin Hájek

Krátce z Vrahovic

| Lukáš Hájek

Spolek za staré Vrahovice letos slaví deset let

V roce 2003 se parta několika přátel rozhodla, že založí Spolek za staré Vrahovice a zaregistruje ho jako občanské sdružení na Ministerstvu vnitra. Nejstaršímu členovi bylo tehdy pouhých 18 let, průměrný věk ve spolku byl okolo šestnácti. Nikdo z nich by tehdy asi nevěřil, že tato organizace bude fungovat ještě i po deseti letech a že se jí podaří dosáhnout několika úspěchů.

Už při samotném vzniku si zakládající členové vytyčili několik cílů, které se dosud snaží s menšími či většími úspěchy naplňovat. Zaměřili se na zkoumání místní historie, ochranu přírody a propagaci Vrahovic. Členům se postupem času podařilo sesbírat obrovské množství starých fotografií Vrahovic, které potom prezentovali na dvou výstavách v letech 2005 a 2009. Jeden z členů několik let zkoumal moderní historii obce, ale výzkum zatím stále není u konce. Na poli ochrany přírody parta ze Spolku za staré Vrahovice vysadila v obci i jejím okolí velké množství stromů a v roce 2010 založila okrasný park Arboretum Vrahovice. Budování parku zatím stále ještě probíhá a předpokládá se, že slavnostní otevření proběhne asi za dva roky. Tento zatím nejnáročnější projekt je pro spolek velkou výzvou. Arboretum Vrahovice by se časem mohlo stát jedinou místní turistickou atrakcí. Kromě toho by navíc mohlo být pro zdejší obyvatele místem klidu a odpočinku. V propagaci Vrahovic bylo asi největším úspěchem vydání pohlednice Vrahovic, která byla první pohlednicí tohoto místa asi po padesáti letech. Členové spolku postupně stárnou, už jim pomaličku táhne na třicítku, ale stále jim neubývá nadšení a elánu, se kterým kdysi občanské sdružení zakládali. Je otázkou, zda se k nim časem přidají další mladí lidé a budou nést tyto tradice dál.

Na podzim bude Spolek za staré Vrahovice pořádat výstavu k deseti letům činnosti, na které bude prezentovat některé výsledky práce, a zároveň už má nachystáno několik dalších nápadů na další léta. Bude tedy záviset na všech členech, zda spolek s úspěchem oslaví i dvacáté narozeniny a zda se opět bude mít čím pochlubit.

(článek vyšel v Prostějovském večeníku č. 6/2013)

| Martin Hájek

Krátce z Vrahovic (prosinec, aktualizováno)

Mikuláš, andílci, ale i fotbalisti či trpaslíci. To je betlém Josefa Dostála (Prostějovský deník.cz, 18.12.2012)

Poplatky za odpad? Radnice uleví seniorům, mladé ale podpořit odmítla (Prostějovský deník.cz, 20.12.2012)

Náhradní svozy odpadu - během vánočních svátků (Město Prostějov)

Plán zimní údržby (Město Prostějov)

Cena vodného a stočného pro rok 2013 (Prostějovsko) (Město Prostějov)

Vánoční bohoslužby (Salesiáni Prostějov)

Lipka postaví ve Vrahovicích chráněné byty (Prostějovský deník.cz, 08.12.2012)

Do průmyslové zóny pojede více autobusů (iProstějov.cz, 05.12.2012)

Konečně přišly na řadu! Víme, které chodníky opraví... (Týdeník Prostějovska, 30.11.2012)

| Lukáš Hájek
Předchozí 1 14 28 41 44 45 46 47 48 49 50 54 Další


Menu
RSS
Facebook Vrahovice!
Twitter
Facebook like