Aktuality

Dokumenty k cyklostezce do Vrahovic


Milion pro Vrahovice?

Na setkání představitelů města s občany byl oznámen nový plán. Osadní výbory prý dostanou každý rok milion korun, které budou moci rozdělit podle svého uvážení ve svých čtvrtích. Jedná se o změnu k lepšímu? Domnívám se, že se tím nic nezmění a jedná se pouze o kosmetickou úpravu, která občanům okrajových čtvrtí nic nepřinese. Pokusím se vysvětlit proč.

 

Osadní výbory nejsou nikým voleny. Občané Vrahovic nemají možnost rozhodnout o tom, kdo je bude v osadním výboru zastupovat. O tom rozhodují městští zastupitelé na návrh rady. Většina Vrahovčáků ani nezná členy osadního výboru, až na výjimky se jedná o lidi, kteří jsou veřejnosti naprosto neznámí. O tom, kdy se osadní výbor schází, se nedozvíme. Osadní výbor nemá ani žádné webové stránky, na internetu se nedají dohledat ani zápisy z jednání. Tento nelegitimní a nereprezentativní orgán má rozhodovat o investicích do Vrahovic? Na základě čeho bude rozhodovat? Komu se bude zodpovídat?

 

Částka 1 milion Kč je navíc směšná. Jak už jsem uváděl dříve, samostatné Vrahovice by hospodařily ročně s příjmem 33 milionů korun. Pokud jsou Vrahovice součástí města a město hospodaří i s vrahovickými penězi, měla by většina těchto peněz končit ve Vrahovicích a jejich obyvatelé by si měli určit, na co by peníze měly přednostně jít. Kolik jich k nám skutečně přitéká? Kolik město do této čtvrti investuje? Je potřeba říct, že je tomu více než v předchozích letech. Ale je to dostačující? Vrahovice bývaly druhou největší obcí na okrese. I v současnosti jsou jednou z největších čtvrtí Prostějova a město na ně ze státního rozpočtu dostává nemalé peníze.

 

Je toto skutečně plán, který by měl Vrahovice uspokojit? Namísto toho, aby si Vrahovice mohli sami volit své zástupce a sami rozhodovat o svých penězích, bude parta lidí dosazených městem rozhodovat o relativně drobné částce z městského rozpočtu a lidé z Vrahovic budou muset se žádostí k ní a budou tím dodávat tomuto orgánu legitimitu. Necháme si to líbit?

| Martin Hájek

Setkání s občany

V úterý 25. října od 17 hod. bude v tělocvičně ZŠ Majakovského probíhat setkání představitelů města s občany. Více informací najdete zde.

Připravovanému setkání se věnuje i článek:

Setkání politiků s místními začínají. První na řadě jsou Vrahovice (13. 10. 2016)


Předchozí 1 8 9 10 11 12 13 14 21 31 41 Další


Menu
RSS
Facebook Vrahovice!
Twitter
Facebook like