Aktuality

Souhrn novinek z Vrahovic

Ve čtvrtek 22. září 2011 bude v rámci akce "Den bez aut" bude jezdit MHD Prostějov zdarma! Zdroj: Město Prostějov

Koupaliště Vrahovice je pro letošní rok oficiálně uzavřeno. Zdroj: Prostějovský deník

O víkendu 10. a 11. září se uskuteční v Prostějově hody. Více: Prostějovský deník

Prostějov chystá lokální opravu chodníku na ulici Vrahovická. Zdroj: Město Prostějov

| Lukáš Hájek

Nový územní plán

Město Prostějov zveřejnilo nový územní plán. Můžete si prohlédnout, jak budou vypadat Vrahovice za několik let. Pokud máte k návrhu nějaké připomínky, můžete je posílat nejpozději do 4. října. Více si o novém územním plánu můžete přečíst na stránkách Městského úřadu nebo v článku Prostějovského deníku.

| Martin Hájek

Rekonstrukce ZŠ Majakovského začíná

Brzy bude zahájena dlouho očekávaná rekonstrukce ZŠ Majakovského ve Vrahovicích. Během ní má dojít ke zbourání druhé budovy školy, která byla postavena v r. 1984 jako provizorní stavba, a její nahrazení novou budovou. Celkové náklady by měly dosáhnout 40 milionů Kč.

Články v novinách: Týdeník ProstějovskaProstějovský deníkiProstejov.cz

| Martin Hájek

Mobilní sběr - podzim 2011

Město Prostějov zajistí v sobotu 24. září 2011 prostřednictvím .A.S.A.TS Prostějov, s.r.o. mobilní sběr odpadu:

Stanoviště Čas předání odpadu a elektrozařízení
Vrahovice M. Pujmanové u mostu 10:45 - 10:55
Vrahovice ul. J. Suka 11:00 - 11:10
Vrahovice ul. M. Alše 11:15 - 11:25
Vrahovice ul. K. Světlé 11:30 - 11:40
Čechůvky točna 11:45 - 11:55

Co bude příjmáno:

  • nebezpečný odpad: odpad jedovatý, výbušný nebo jinak nebezpečný např.oleje, tuky, barvy, fotochemikálie, léky, agrochemický odpad včetně obalů.
  • pneumatiky: pneumatiky z osobních vozidel (Větší pneumatiky z traktorů, nákladních vozidel, strojů apod. budeme brát také, ale za úplatu.)
  • objemný odpad: odpad z domácností, který je rozměrný a není možno ho umístit do popelnic. Jsou to např. staré koberce, linolea, starý nábytek, vyřazené oblečení apod.
  • vyřazené elektrozařízení: elektrozařízení používané v domácnostech. Jsou to např. ledničky, televize, rádia, počítače, DVD přehrávače, mikrovlnné trouby, rychlovarné konvice, baterie, zářivky, výbojky apod.

Popel a běžný domovní odpad se likviduje při pravidelných týdenních svozech komunálního odpadu. Proto jej na tyto mobilní sběry nepřinášejte.

Zdroj: Město Prostějov

| Lukáš Hájek

Pracovní středisko Vrahovice

Odsun Němců po druhé světové válce se netýkal pouze pohraničních oblastí. I ve vnitrozemí žili lidé, kteří se hlásili k německé národnosti a kteří byli po válce nuceni opustit Československo. V celé zemi vznikla síť pracovních, sběrných a internačních táborů, které měly sloužit k zajištění německého obyvatelstva před tím než dojde k jeho vysídlení. Pro okres Prostějov byl utvořen jeden takový tábor ve Vrahovicích.

Vendula Mankovecká se ve své práci Pracovní středisko Vrahovice 1945 – 1946 věnuje tomuto táboru od doby jeho vzniku až po zrušení tábora po posledním odsunu. V textu je věnován prostor životním podmínkám v táboře, pracovnímu nasazení internovaných a průběhu odsunu. Tato práce může přispět k lepšímu poznání historie Vrahovic, protože se zabývá ne příliš známou kapitolou místních dějin. Práci Pracovní středisko Vrahovice 1945 – 1946 si můžete přečíst zde.

| Martin Hájek
Předchozí 1 11 21 31 35 36 37 38 39 40 41 Další


Menu
RSS
Facebook Vrahovice!
Twitter
Facebook like